masplus
Ücretsiz Deneyin

Veri Toplama Nedir?

  1. Ana Sayfa
  2. Medya
  3. Veri Toplama Nedir?

Veri Toplama Nedir?

Veri, özellikle Endüstri 4.0 devrimi ile işletmelerin sahip olduğu en etkili kaynaklardan biri haline gelmiştir. Fakat veriler ne kadar etkili olursa olsun özellikle big datanın bilgi karmaşasını başarılı bir şekilde düzenlemek ve bir strateji oluşturmak için verileri toplamanız gerekiyor.

Veri toplama, çeşitli ve ilgili kaynaklardan doğru verileri çekerek sonuçları değerlendirmek, analiz etmek, raporlamalar yapmak ve eyleme geçirilebilir kaynaklar elde etmek amacıyla belirli değişkenler hakkında nicel ve nitel bilgi toplama sürecidir. Veri toplama sürecini verimli hale getirmek için topladığınız verilerin temiz, tutarlı ve güvenilir olması gerekmektedir. Bu nedenle, bu sürecin net ve çözüm odaklı olmasında fayda vardır.

Çalışma alanı veya veri çeşidi ne olursa olsun verilerin doğruluğu ve bütünlüğü en etkili faktördür. Çünkü verilerin yanlış toplanması veya bir bütünlük oluşturulmaması durumunda operasyonel süreçte aksaklıklar meydana gelir. Bu da iş akışını bozduğu gibi işletmenizin başarısına olumsuz etki bırakır.

Toplanan verilerin analiz edilmesi, tüm üretim sürecinin net bir şekilde planlamasını sağlayarak yönetimin çeşitli faydalar elde etmek için operasyonu optimize etmesine olanak tanır. Bu sayede, üretim tesislerinizde ve yönetim süreçlerinizde performansı arttırılabilir, verileri doğru kullanarak enerji tasarrufu sağlayabilir ve sonuç olarak işletmenizin maksimum verim ile çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Veri Toplamanın Önemi

Çalışma şeklinden üretim potansiyelinize kadar etkili rol oynayan verileri doğru bir şekilde toplamak ve işletmenize fayda sağlayacak biçimde ölçümleyerek geliştirmek oldukça önemlidir. Topladığınız veriler, yönetimsel operasyonlarınıza fayda sağlayarak işletmeniz için kritik durumlarda daha bilinçli ve stratejik karar vermenize yardımcı olur.

İşletmenizdeki sorunları ve verimsizlikleri ortadan kaldırmanız, oluşabilecek problemlere karşı önlem almanız konusunda sizlere destek olur. Doğru ve tutarlı verilerin toplanması, işletmenize yönelik doğru teoriler geliştirmenizi sağlar. Bu sayede daha başarılı çalışmalara imza atma imkanınız olur. Akıllı bir veri toplama sistemi size zaman kazandırır. Veri toplarken aynı bilgilere ulaşmak veri kirliliğine yol açabilir bu nedenle akıllı veri toplama sistemi size daha temiz veriler ile zaman kazandıracaktır.

Veri toplama, gelecek hedeflerinizi belirlerken sizlere yardımcı olarak daha gerçekçi ve daha etkili hedefler belirlemenizi sağlayacaktır. Böylece, hedef kitlenize ve işletme potansiyelinize en uygun hedefler ile ilerleyebilirsiniz. Bununla birlikte hedef kitlenizi tanıma imkanına sahip olursunuz. Veri toplarken bir müşteri veri tabanı da oluşturabilirsiniz bu sayede potansiyel müşterileriniz hakkındaki bilgilere ve bulundukları segmentlere göre hedef kitlenizi tanımlayarak onlara en uygun şekilde ürün ve hizmetlerinizi geliştirebilirsiniz. Bu hedef kitlenizi tanımladığınız gibi pazarlama çalışmalarınızı da kolaylıkla oluşturabilir, pazara ve hedef kitleye uygun stratejiler geliştirebilirsiniz.

Veri Nasıl Toplanır?

Farklı türdeki verileri toplamak için belirli adımların takip edilmesi gerekmektedir. Bu adımları takip etmeniz için hangi veri toplama tekniklerini kullandığınızın bir önemi yoktur. Veriler, nicel veya nitel fark etmeksizin bu adımlar ile daha doğru bir şekilde toplanmaktadır. Veri toplama adımlarından bahsedecek olursak;

  • Hangi verileri toplayacağınıza karar verin: Veri toplamanın ilk adımı, ne toplamanız gerektiğini bilmeniz olacaktır. Bilgilerin hangi konuları kapsayacağını belirlemeniz gerekir. İşe önce verilerinizi nerede ve nasıl kullanacağınıza karar vermekle başlarsanız veri toplama sürecinizi de zaman kaybı yaşamadan gerçekleştirebilirsiniz. Sadece işinize yarayacak veriler ile enerji tasarrufu sağlayarak iş akışınızı hızlandırabilirsiniz.
  • Bir zaman çizelgesi oluşturun: Verilerinizi nasıl toplayacağınıza ilişkin bir zaman çizelgesi oluşturmanız gerekmektedir. Çünkü sürekli veya anlık olarak veri toplama sürecine giremeyebilirsiniz. Bu nedenle, bir zaman çizelgesine göre hareket etmeniz bu sürecin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Örneğin bir kampanya için veri topladığınızı varsayalım; kampanya süresine göre bir zaman çerçevesi belirlemek ve bu çerçeveye göre veri toplamak size maliyet ve zaman tasarrufu sağlayacaktır.
  • Veri toplama yöntemi belirleyin: Hangi verilere ulaşmanız gerektiğini belirledikten ve bir zaman çizelgesi oluşturduktan sonra size ve hedeflerinize en uygun veri toplama tekniğini belirlemeniz gerekmektedir. Bunu belirlerken de verilerden beklentilerinizi, bütçenizi ve verilerinizin değerlerini düşünerek hareket etmeniz gerekir.
  • Verileri Toplayın: Tüm bu adımları tamamladıktan sonra artık veri toplamaya başlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan bilgileri toplarken belirlediğiniz veri konseptlerine ve oluşturduğunuz zaman çizelgesine olabildiğince uymaya özen göstermeniz gerekir. Çünkü elde edilen bilgiler kaynak niteliğindedir ve herhangi bir karmaşa yaşamadan toplamak sizin hem işinizi kolaylaştıracak hem de doğru zamanda doğru stratejiyi uygulamanızı sağlayacaktır.