masplus
Ücretsiz Deneyin

Üretim Yönetim Sisteminin Şirketlere Sağladığı Faydalar Nelerdir?

  1. Ana Sayfa
  2. Medya
  3. Üretim Yönetim Sisteminin Şirketlere Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Üretim Yönetim Sisteminin Şirketlere Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Üretim yönetim sistemleri (MES) işletmelerin bünyesine dahil olan bütün materyalleri, insan kaynağını ve makine etkileşimi ile iş gücünün değerlendirilerek verimliliğin artmasını sağlayan sistemlerdir.

MES, üretimde karar vericilerin, fabrika çıkışındaki mevcut koşulları iyileştirmek için nasıl optimize edilebileceğini anlamalarına yardımcı olan bilgiler sağlar. MES, üretim sürecinin birden fazla unsurunun (örneğin girdiler, personel, makineler ve destek hizmetleri) kontrolünü sağlamak için gerçek zamanlı olarak çalışır.

uretim yonetiminin sirketlere sagladigi faydalar

Üretim Yönetim Sisteminin Amacı

Birçok şirkette uygulanan üretim yönetim sistemi (MES) amaç olarak tek bir şeye odaklanır: üretim planlamasını organize ederek en verimli sonuca ulaşabilmek, masrafları ve israfı azaltmaktır. Üretim yönetim sistemi şirketlere ellerindeki imkanları en verimli şekilde kullanmalarına imkan verir.

Üretim işlemleri her zaman karmaşık ve maliyetli olmuştur. Ürünler daha karmaşık hale geldikçe, operasyonun birçok yönünü kontrol etmek için gereken araçlar zorunlu hale gelir. Üretim Yönetim Sistemi (MES) uygulamaları, sipariş sürümünden sevkiyata kadar operasyonun her bölümünün planlanması, izlenmesi ve yürütülmesini koordine ederek gerçekleştirecek şekilde tasarlanmıştır.

Temel olarak, Üretim Yürütme Sistemlerinin üst düzey 4 hedefi vardır: Kaliteyi Artırmak, Verimliliği Artırmak, Uyumluluğu Yönetmek ve operasyonda Esneklik Üretmek. Bir MES’in etkili bir şekilde uygulanması, bu hedeflerin her birine artan bir değer kazandıracak ve yatırım getirisini ve rekabet gücünü artıracaktır.

Üretim Yönetim Sisteminin Faydaları

Birçok şirket üretimden veri toplama sayesinde daha etkili bir üretim ve pazarlama süreci geçirmektedir. Üretim yönetim sistemi şirketin ilerleyen zamanlarda ne gibi durumlarla karşı karşıya kalabileceği konusunda öngörü sahibi olmasını sağlar.

MES ile kusursuz üretim süreçlerine sahip olabilir ve tek bir kaynaktan bilgi sağlanarak ihtiyaç değişikliklerinin gerçek zamanlı geri bildirimini alabilirsiniz. Daha hızlı kurulum süreleri ile birlikte daha az atık/hurda ve yeniden çalışma süresinde kısaltma sağlar. Artan çalışma süresi ve maliyet bilgisinin daha doğru bir şekilde yakalanması, kağıtsız iş akışı ve üretim işlemleri izlenebilirliği gibi kritik birçok konuda fayda sağlar.

MES ile Şirketlerin Kazanımları

Birçok şirket Endüstri 4.0 dönüşümü ile rekabette öne geçiyor. Endüstri 4.0’ın ayrılmaz parçası olan Üretim Yönetim Sistemleri (MES) ise bu süreçlerinde şirketlere büyük fayda sağlıyor. Bu yolda MES’in ün büyük artısı şirketelere anlık durumları ile ilgili net bilgiler vermesidir.

İşletme verimliliğini artırmanın yolu, kaynak kullanımını anlık ve doğru şekilde kayıt altına alarak başlar. MAS ile bu adımları hızlı ve güvenilir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. “MAS ile Verimlilik Artışı Yakalayın” h4=”Üretimden veri toplayarak süreçlerinizi dijitalleştirin.” style=”outline” color=”peacoc” add_button=”right” btn_title=”İLETİŞİM” btn_color=”peacoc” btn_size=”lg” btn_align=”right” btn_css_animation=”right-to-left” btn_link=”url:https%3A%2F%2Fwww.masplus.com.tr%2Fbize-ulasin%2F|||”]MAS Üretim Yönetim Sistemi hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.