OEE – Üretim Performans Takibi

OEE - Üretim Performans Takibi - MAS Plus Üretim Yönetim Sistemi Yeni milenyumda iş dünyası hızla kabuk değiştirmektedir. Günümüz global ekonomi ve bilgi çağı beraberinde, rekabet, değişim ve tatmin edilmesi güç bir müşteri anlayışı getirmiştir. Üretim organizasyonları, yenilikçi, rekabetçi ve verimli olmak zorundadır. Organizasyonlar varlıklarını sürdürebilmek için müşterilerinin, iyi kalite, düşük fiyat, kısa teslim süresi ve sık değişen beklentilerini karşılamak durumundadır. Günümüzde üretim firmaları teknoloji kullanımı, tasarım kabiliyeti, hammadde tedariği ve talep yönetimi konularında büyük aşama kaydetmiş, sınırlara yaklaşmıştır. Ancak verimlilik konusunda hala büyük gelişim fırsatlar vardır. Yalın düşünce ve saha yönetimi, büyük değerler yaratmaktadır.

Müşteri için önemli olana, yani değere odaklanmak, değeri kesintisiz ve hızlı biçimde müşteriye ulaştırmak, tüm süreçlerin kayıpları ortadan kaldırmak, üretim dünyasının yeni gündemi olmuştur. Klasik üretim sistemlerinin, günümüz karmaşık yönetim sorunlarını çözmesi ve rekabet koşullana uyum sağlaması oldukça güçleşmiştir. Pazara ve organizasyonumuza bambaşka bir açıdan bakabilmek ve değişen koşullara ayak uydurabilmek hayati derecede önemlidir. Yalın üretim bu yeni bakış açılarından biridir. Yalın üretim, israfların üzerine sistematik biçimde eğilerek sürekli iyileşme sağlamak ve müşteri ihtiyaçlarını karşılamak üzerine kurulu bir sistemdir.

Doğru zamanda, doğru yerde, doğru malzemeleri doğru miktarda ve israfı en aza indirerek kullanmayı, esnek üretim yapmayı ve değişime açık olmayı hedefler. Yalın yönetim ve üretim tekniklerinin çok sayıda uygulaması mevcuttur. TPM tekniğinin alt unsuru OEE , yalın enstrümanlarından sadece birisidir.

İşletmelerin varlık nedeni değer üretmek ve kar etmektir. İdeal durumda iş merkezleri sürekli, istenen performans da ve sıfır hata ile çalışır. Ama gerçek hayat kayıplarla doludur;

 • Arızalar,
 • Ayar ve beklemeler,
 • Küçük duruşlar,
 • Hız düşümleri
 • Hatalı üretimler, yeniden işlemeler
 • Etkin olmayan üretim

OEE (Overall equipment effectiveness); Toplam ekipman verimliliği, bir makinanın verimini tüm açılardan bakarak lçmek için geliştirilmiş bir kavramdır. Üretim veriminin dönemsel ve bölgesel olarak karşılaştırılması ve iyileştirilebilmesi çin kullanılır. OEE ölçerken şu soruların cevaplarını vermeniz gerekir.

 • Erişilebilirlik (Availability): Makine her an çalışabilir durumda mı?
 • Performans (Performance): Makine istenen hızda çalışabiliyor mu?
 • Kalite (Quality): Hatalı mal çıkıyor mu?

OEE (Overall Equipment Effectivenes ve TPM (Total Productive Maintenance) hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Egebimtes MAS ekibi olarak, üretim saha tecrübemiz, BT altyapı hizmetlerimiz ve MAS ürünümüzle; yalın üretim başta olmak üzere tüm yeni üretim yönetim konseptlerinde yanınızdayız. Üretim takibini bize bırakın, siz işinize odaklanın. Verim, OEE ve duruş ile ilgili sorunları değil, müşterinin sesini dinleyin.

MAS PLUS Demo Talebi Telefon 0 232 489 00 60
Bizimle İletişime Geçin ! Sizi yerinizde ziyaret edelim. İşletmenize en uygun çözümü sunalım.

  Kişisel verilerimin bana özel hizmetler oluşturulması için pazarlama faaliyetlerinde kullanılmasına ve iletişim bilgilerime elektronik ileti gönderilmesine onay veriyorum.
  <a href="https://www.masplus.com.tr/kvkk-aydinlatma-metni/">KVKK Aydınlatma Metni</a>'ni okudum, kabul ediyorum.