masplus
Ücretsiz Deneyin

Nesnelerin İnterneti: Iot Ne İşe Yarar?

  1. Ana Sayfa
  2. Medya
  3. Nesnelerin İnterneti: Iot Ne İşe Yarar?

Nesnelerin İnterneti: Iot Ne İşe Yarar?

Nesnelerin interneti, bir ağda bulunan nesnelerin belirli bir protokol aracılığı ile kendi aralarında iletişim içinde olmalarına olanak tanır. Birbirlerine haberleşme protokolleri ile bağlanarak ihtiyaç duyduğu bilginin/verinin alınıp verilebildiği ağ ortamına verilen addır.

Günümüzde endüstri teknolojisi alanında önemli gelişmelere tanık olmaktayız. Bunların başında adından sıkça söz ettiren endüstri 4.0 gelmektedir. Endüstriyel sanayileşmede dördüncü nesil gelişim sistemini izah etmek için kullanılan bu tabir birçok özelliği ile modern devrin yeni kullanım biçimlerini oluşturmaktadır.

Bu yeni nesil sanayileşme bünyesinde birçok fonksiyonu ortak bileşen olarak barındırmaktadır. Veri alışverişlerinin akışını ve üretime yönelik teknolojik sistemleri aynı çatıda buluşturarak endüstriyel oluşumları daha pratik hale getirmektedir.

nesnelerin interneti iot ne ise yarar

Endüstri 4.0 Genel Yapısı

Endüstri 4.0 sistemi birçok yeni nesil teknoloji ve değer yapılarına yönelik kavramların kolektif oluşum altından toplanmasına dayanır.
– Bu noktada üçlü bir yapı hakim olarak görülmektedir.
– Bu üçlü yapı nesnelerin interneti, hizmetlerin interneti ve siber-fiziksel sistemlere dayalı bir yapısal birliktelikten meydana gelmektedir.
– Bu üçlü kolektif yapı akıllı fabrikalar olarak da bilinen dijital fabrika sistemini oluşturmaktadır.
– Endüstri 4.0 kapsamında oluşturulan bu dijital fabrikalar ile birçok klasik işlem yeni nesil teknolojiyle sağlanabilmektedir.
– Buna emsal olarak fabrikalarda ki fiziksel sistemleri siber-fiziksel yapıyla izlemek mümkün olmaktadır.
– Yine fiziksel işlemlerin sanal bir kopyası oluşturularak karar verme sürecinde daha pratik yöntemler belirlenmektedir.
– Nesnelerin interneti vasıtasıyla siber-fiziksel yapıların kendi içinde veya insanlar ile iletişim kurabilmesi sağlanmaktadır.
– Hizmetlerin interneti ile de çeşitli örgütsel hizmet akışı sağlanarak analiz ve değerlendirmelerin yapılması kolaylaştırılacaktır.

Ayrıca bkz: Endüstri 4.0 Nedir?

iot nesnelerin interneti

Endüstri 4.0 İlkeleri Nelerdir

– Siber fiziksel sistemler, hizmet interneti ve objelere ait internet ile insanların dijital fabrikalar ile iletişim kurabilmesi sağlanmaktadır.
– Bu internet akışında yeni nesil bir sistem olan cihaz tabanlı internet dediğimiz iot kullanılması da iletişim örgüsünü güçlendirmektedir.
– Fabrikalarda sanal sistem ve simülasyon modelleri oluşturarak sanallaştırma olanağı sağlanmaktadır. Bu ayrıca dijital fabrikaların sanal biçimde bir kopyasını oluşturmak anlamına gelmektedir.
– Yine özerkleştirme ve otonomi metoduyla fabrika içerisinde yer alan sistemler gerektiğinde kendi kararlarını kendi alabilmektedir. Bu da birçok hata durumunda zamandan ve iş gücünden tasarruf anlamını taşımaktadır.
– Başka bir zaman tasarrufu da yine verilerin toplanması ve analiz edilmesi konusunda kendini göstermektedir.
– Hizmet interneti üzerinden siber-fiziksel yapıya dair kullanım olanakları ve insanlarla birlikte akıllı fabrika servis hizmetleri sunmaktadır.
– Esnek adaptasyon sistemi ise kişisel modüler yapının değişken şartlarını pratik şekilde uyumlu hale getirmektedir.

Endüstri 4.0 Sistemi Sağladığı Avantajlar Nelerdir

– Endüstri 4.0 sağladığı yeni nesil teknolojik kolaylıklar ile birçok işlemin pratik şekilde uygulanmasını sağlamaktadır.
– Sisteme dair verilerin ve işlemlerin rahatça izlenmesi arıza ya da hata durumuna yönelik tespitlerinin yapılması,
– Sisteme dair bileşen unsurlarının kendine has farkındalık kazanması,
– Üretim faktörlerinde kullanılan kaynaklardan büyük ölçekte tasarruf yapılmasına yönelik avantaj sağlaması,
– Çevreye verdiği zararın klasik yöntemlere çok daha az olması nedeniyle çevre güvenliği ve temizliğine hizmet etmesi,
– Verimlilik oranlarının da seri üretim sistemiyle ve hata payının düşmesiyle çok daha fazla yükselmesi,
– Yine verimlilik oranlarıyla beraber kullanılan kaynakların pratik ve ucuzluğu nedeniyle maliyetlerde azalma,
– Modern döneme uygun yenilikçi hizmet ve servis anlayışları ile farklı üretim seçeneklerinin sunulması,
– Enerji tasarrufu yönünden sunduğu katkılar ile bu endüstri sisteminin modern üretim sistemi olacağı açıktır.

Sonuç olarak teknolojik sistemlerin geliştiği bir dünyada klasik üretim sistemleri de değişmektedir. Endüstri 4.0 sistemi de yeni teknolojik gelişmelerin sanayi üretiminde ve hizmetlerinde kullanılmasını sağlamaktadır. Tüm bu yeni yöntemler geleceğin dünyasında teknolojik endüstrinin hakim olacağını bize açıkça göstermektedir.