masplus
Ücretsiz Deneyin

Endüstri 4.0 Nedir?

  1. Ana Sayfa
  2. Medya
  3. Endüstri 4.0 Nedir?

Endüstri 4.0 Nedir?

“Parlak Gelecek Karanlık Fabrikalarda.” Büyüyen sanayi şimdi dördüncü aşamasında! 4. Endüstri Devrimi Nedir? Bu evrende neredeyiz? Bizi ne bekliyor? İlk endüstriyel devrimi buhar motorumuzla gerçekleştirdik, daha sonra elektriği ikinci aşamaya getirdik, dijital teknolojiyi icat ettik ve 3. Endüstri Devrimi’ni gerçekleştirdik. Teknoloji gelişmeye devam ettikçe, endüstrimizin şimdi bu aşamayı aşması ve 4. Endüstri 4.0 olarak da bilinen 4. Endüstri Devrimi’ne ulaştık.

endustri 40

Endüstri 4.0 Prensipleri

Sanallaştırma

Akıllı bir fabrikanın sanal kopyası olarak tanımlanan bu konsept, simülasyon modelleri ve sanal tesisler ile sensör ve veri sistemi bağlantılarından oluşuyor.

Özerk Yönetim

Akıllı fabrikalardaki sanal fiziksel sistemlerin kendi kararlarını verebilme yeteneğidir. Birlikte çalışabilirlik, akıllı insanların ve üreticilerin Nesnelerin İnterneti ve Hizmetlerin İnternetini kullanarak birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar. IoT teknolojisi ile birlikte gelen bu özellik sayesinde, fabrikadaki cihazlar birbirleriyle iletişim kurar. Bu iletişimde bir hata olması durumunda, yönetici doğrudan bilgilendirilir ve hemen sisteme müdahale ederek olası bir kaybın önüne geçer.

Gerçek Zamanlı Yetenek

Verilerin toplandığı ve analiz edildiği bir durumdur. Endüstri 4.0 ile en büyük yenilik, anında ve doğru veri okumadır. Cihaz verileri tek bir ana cihazda toplanır ve maksimum performans elde etmek için sistem analistleri tarafından analiz edilir. Bir şey yanlış giderse ya da hata olursa derhal müdahale etmek mümkündür. Ayrıca, bu müdahale için cihazlara fiziksel olarak yakın olmanız da gerekmez. Böylece fabrikadan çıksanız bile, anında üretime müdahale edebilirsiniz.

Endüstri 4.0’ın Avantajları

Endüstri 4.0’ın faydaları son zamanlarda ivme kazandı. Özellikle teknolojik gelişmeleri takip eden şirketler fabrika otomasyon sistemlerini daha mükemmel hale getiriyor. Endüstri 4.0, mevcut sistemi daha verimli ve kârlı çalışmasını sağlar.

Üretici ülkeler sanayi ile dengelenmesi gereken bir devrim olarak öne çıktılar. Fabrikada akıllı bir cihaz ile otomasyon için daha fazla verim elde etmek ve hızı artırmak çok önemlidir. Günümüzde fabrikalar için teknolojinin en büyük stratejik planlarından biri olan Endüstri 4.0’ın faydaları; kendini yöneten akıllı bir fabrika olarak özetlenebilir.

endustri 40 gelisimi

Endüstri 4.0 Gelişim Süreci

2011’de Hannover Fuarı’nda ilk kez belirtilen Endüstri 4.0, Alman Federal Hükümetinin desteğiyle bugün sektörde yer alıyor. Önde gelen teknoloji devi ABD ile Japonya ülkeleri bu endüstriye destek veriyor ve gelecekteki hedeflerini Endüstri 4.0 ile uyumlu olarak planlıyorlar.

Endüstri 4.0; robotların tamamen üretimi devralması, yapay zekanın gelişimi, fabrikalardan evlere üç boyutlu matbaaların üretilmesi, veri analizi ile elde edilip değerlendirilebilecek çok fazla bilgi ve daha birçok yenilik ile incelenebilir.

Endüstri 4.0 gelecekte neler sunuyor?

Endüstri 4.0’ın temel amacı, birbirleriyle iletişim kuran robotların üretimi devralmak, çevreyi sensörler ile anlamak ve veri analizi yoluyla ihtiyaçları karşılamak; kalite, daha ucuz, daha hızlı üretim ve daha az atık. Endüstri Devrimi fabrikaları daha fazla etkiliyor gibi görünse de, aslında gelecekte sosyal yaşamımızı bile etkileyebilecek bir yenilik.

MES Nedir?

Üretim yönetim sistemi (MES), üretim bölümündeki tüm faaliyetin kontrol edilerek verimliliği artıran bir sistemdir. Sistem bütün değişken müşteri siparişleri, MRP sistemleri, uzman planlama ve diğer planlama kaynaklarıyla başlar; ve en etkili, düşük maliyetli, amaca uygun, yüksek kalitede ürünler üretilmesini sağlar.