masplus
Ücretsiz Deneyin

Bir OEE Yazılımı Seçmeden Önce Düşünülmesi Gerekenler

  1. Ana Sayfa
  2. Medya
  3. Bir OEE Yazılımı Seçmeden Önce Düşünülmesi Gerekenler

Bir OEE Yazılımı Seçmeden Önce Düşünülmesi Gerekenler

Yazılım işi ile ilgilenen insanların son zamanlarda ciddi odak noktası olan OEE, türkçe genel ekipman etkinliği olarak geçer. Bu sistemler üzerinden bir yazılım kurulur ve o sistemin tüm çalışma prensipleri açıklanmış olur. Bu anlamda düşünüldüğünde de tek bir yazılım üzerinden bütün etkinlikleri sürdürebilmek yazılımsal işlemler yapan kişi ve kuruluşlar için oldukça etkili ve hızlı bir yöntemdir.

Neden Bir OEE Yazılımına Yatırım Yapmalısınız?

Bahsedilen bu yazılım sistemi, kuruluşunuzda kullandığınız ekipmanların arızasını, çalışma prensibini, gerektiğinde onarımını ve yine gerektiğinde sistemin bakımını düzenli periyotlar ile gerçekleştirebilmektedir.

Bu anlamda da kuruluşlar açısından tek bir sistem ile diğer sistemleri yönetebilme özelliği bu yazılıma yatırım yapmak isteyen kişi ve kuruluşların birinci nedeni olmaktadır.

Sizler de taktir edersiniz ki bir işletme içerisinde asıl iş yapan, kullanılan cihazlardır. İşte bahsedilen bu oee yatırım sistemi kullandığınız bu makinelerin performansını en üst düzeyde tutmayı amaçlar. Bu sayede sizler de en üst düzeyde ve maksimum performans ile iş yönetimi yapmış olursunuz.

OEE yazilim ekrani

OEE Sisteminden Beklentileriniz Nelerdir?

Bir OEE sistemi genel olarak bir kuruluşun makine ve cihazlarının performanslarını maksimum düzeye çekerek en iyi şekilde analiz etmek ve raporlamaktır. Bahsedilen bu yazılımın, aylık ve yıllık olarak kiralanma seçenekleri bulunmaktadır. Ayrıca bahsedilen bu yazılım sistemlerinin de kullanılabilmesi için ayrıca son yüzyılın en iyi yazılımlarından biri olan MES sistemlerinin de kurulması gerekir.

Bir kuruluş için aslında olmazsa olmaz olan bu MES sistemlerinin açılımı, üretim yönetim sistemi şeklindedir. Çalışma amacı, üretim yapan bir kuruluşun tüm üretim kullanım metotlarını ve araçlarını, kullanım prensiplerini, çalışma amaçlarını ve daha bilumum bilgiyi, çevrim içi olarak bilgisayara entegre etmektir.

Bu anlamda da düşünüldüğünde imalat yapan bir firmanın tüm üretim planlamasını tek bir sistem üzerinden yapabilmesi, hem iş planlaması hem de yıllık veri almak amacı ile çok verimli bir sistemdir.

Ayrıca bkz: MES Nedir?

OEE Ölçüsünü Anlama

Yukarıda da bahsedilen bir oee sistem yazılımı, kurulan bilgisayar kullanıcısına eğitimler ile kullanımı kolaylaştırılır. Ayrıca bu sistemi okuyacak kişinin yazılım konusunda ayrıntılı bir fikre sahip olması gerekmez. Kullanımı ve ölçü okuması kolay olan bu sistem aynı MES sistemindeki üretim yönetim sistemi gibi kolay ve anlaşılırdır.

Bu anlamda da bu iki sistemi de kullanan bir kuruluş, üretim planlamasını en doğru şekilde yapmış olur. Her anlamda kuruluş için karlı olan bu sistemi kullanırken, aylık ve yıllık veriler ele alındığında üretim planlamasında ve üretim analizinde bir hata ile karşılaşmamış olur.

Üretim Verilerinizi Yakalamanın Nedeni Nedir?

Bir yazılım sisteminin üretim verilerinizi yakalaması ve kaydetmesinin sizlerin yıllık ve yarım yıllık periyotlarda üretim planlamanızı doğru şekilde yapıp yapmadığınız anlamaktır. Yukarıda bahsedilmiş olan mes sistemlerinin temelde dört farklı amacı bulunur.

1. Kuruluşun üretim sahası üzerinden anlık ve belirli periyotlar ile veri yakalayıp kaydetmek.
2. Mes ve oee sistemleri üzerinden üretim emri alarak ilgili birime aktarmak. Bu işlem üretiminin planlı ve eş zamanlı olarak tüm birimler tarafından üretimini başlatmayı hedeflemektir.
3. Bir kuruluşun üretim planlama ve mühendislik gibi birimleri üzerinden kaydedilen tüm bilgilerin saha dahil tüm birimler üzerinden okunmasını sağlayarak daha sağlıklı ve hızlı bir veri aktarımı ile imalatın yapılmasını sağlamak.
4. O iş ile ilgili tüm verileri tek dosya üzerinde toplayıp kaydederek çevrimiçi veri tabanında erişilebilir olmasını sağlamak.

Ayrıca bkz: Üretim yönetiminin şirketlere sağladığı faydalar.

Siz de bir OEE yazılımı ile şirketinizdeki üretim verimliliğini ek yatırım masrafı yapmadan artırmak istiyorsanız çözümlerimiz hakkında bizimle ziyaret talep formunu doldurarak iletişime geçebilirsiniz.