masplus
Ücretsiz Deneyin

Big Data Nedir? Büyük Veri Hangi Sektörlerde Kullanılır?

  1. Ana Sayfa
  2. Medya
  3. Big Data Nedir? Büyük Veri Hangi Sektörlerde Kullanılır?

Big Data Nedir? Büyük Veri Hangi Sektörlerde Kullanılır?

Big Data Nedir?

Teknolojinin giderek hayatımızın içerisinde yer alması ve internet kullanımının da bu oranda artması ile yavaş yavaş sanal dünyanın içine giriyoruz. Bu sanal dünyada ise attığımız her adım birer veri olarak kaydedilmektedir ve her geçen gün bu veriler giderek artmaktadır. Big data ise geleneksel veri işleme yöntemlerinin kullanılamadığı, daha zor, karmaşık ve geniş hacimli verilerin bütününe denmektedir.

Big Data (Büyük Veri) Analizi Nedir?

Geleneksel bilgi işlem araçları tarafından işlenemeyecek yüksek hacimli veri kümeleri günlük olarak toplanmaktadır. Bu yüksek hacimli verileri büyük veri olarak adlandırıyoruz. Son yıllarda artan veri kümeleri analizi için geleneksel veri analizi teknikleri yetersiz kalmaktadır ve bu sebeple big data (büyük veri) analizi yapılan tekniklerin kullanılması veri analizinin güvenilir ve sağlam olması son derece önemlidir. Big data analizi, verilere dayalı kararlar alınmasına yardımcı olmak için büyük miktarda verilerdeki eğilimleri, kalıpları ve korelasyonları ortaya çıkarma sürecini tanımlar. Bu süreçler, kümeleme gibi tanıdık istatistiksel analiz tekniklerini kullanarak daha yeni araçların da yardımıyla daha kapsamlı veri kümelerine uygular.

Büyük veri analizi sayesinde veriler daha zengin, tutarlı ve kapsamlı bir biçimde toplanarak analiz edilmektedir. Ayrıca yoğun veri kümelerini de bu karmaşadan ayırarak verileri düzenli ve sistematik bir şekilde toparlar. Verilerin sistematik bir şekilde analiz edilmesi ile daha gerçek zamanlı tahminler yapılır, karar verme süreci hızlanır ve daha hızlı harekete geçilir.

Big Data’nın Önemi

Big data, birçok işletme için hayatın bir gerçeğidir, ancak büyük verilerin hacmi ve muazzam karmaşıklığı yoğun ve bunaltıcı gelebilir. İşletmeler hem durağan verilerden hem de hareket halindeki verilerden, yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verilerden anlam çıkarmak ve fırsatlar yaratmakla başa çıkmak zorundadır. İşletmeler topladığı her veriyi kendine göre kullanır ve daha etkin bir biçimde kullanmaya özen gösterir.

İşletmeler, big data araçları ile geniş hacimli veriler toplayarak ve gerekli alanlarda işleyerek kendileri için maliyet tasarrufu sağlar. Bunun yanı sıra yoğun ve karmaşık bu büyük veriler ile analiz yapılarak sağlam bir müşteri tabanı oluşturulur ve bu müşteri tabanı ile işletme potansiyel müşterilerini yakından tanıma fırsatı yakalar. Bu sayede hedef kitlesini daha net belirler ve mevcut müşterilerini elinde tutma oranı artar. Ayrıca big data ile işletmeler gelişime ve yeniliğe daha açık ve daha yatkın olurlar bu verilerin analizi ile günümüz şartlarına, teknolojisine ve piyasasına ayak uydurması daha hızlı olacaktır.

Big Data Hangi Sektörlerde Kullanılır?

big datanin sektorel kullanimi min

Son yıllarda verilerin toplanması, yönetilmesi ve analizi gibi konular birçok işletmenin gündeminde olan ve en önemli güncel konulardan biridir. Büyük verinin karmaşasında kaybolmamak için iyi analiz edilmesi ve sistematik bir biçimde yönetilmesi gerekmektedir. Bu yüzden de big data veriler ile çalışan her işletmenin kullandığı bir sistem haline gelmiştir. Peki en çok hangi sektörlerde big data kullanımını görmekteyiz birlikte inceleyelim;

  • Seyahat: Seyahat sektörü, mümkün olan en iyi hizmeti sağlamak için her zaman istatistikler ile çalışmaktadır. İnsanların ne zaman seyahat edeceklerini, şirketlerin nerede ve nasıl seyahat edeceklerini tahmin etmek için verileri kullanmaları gerekmektedir. Bu yüzden seyahat sektörü, big datanın en yoğun kullanıldığı sektörlerden biridir.
  • Sigorta: Sigorta sektöründe sigorta maliyetlerini hesaplama, müşteri veri tabanı oluşturma gibi konularda çok fazla veri karmaşası mevcuttur. Bu sebeple sigorta sektöründe var olan işletmeler verilerini toplarken ve analiz ederken big datadan faydalanmaktadır.
  • Sağlık: Doğru zamanda doğru sağlık hizmetlerini sağlamak sağlık sektörü için oldukça önemli bir konudur. Bu nedenle güncel nüfus eğilimleri, yaş grupları ve hastalıkları için büyük veri kümelerinin en iyi şekilde analizi gerekmektedir.
  • Finans: Finans sektörü her zaman sayıların sıklıkla kullanıldığı, verilerin devamlı analiz edildiği bir sektör olmuştur. Bu sebeple big data, her zamankinden daha fazla sayıda kaynaktan veri toplayarak karmaşık algoritmalar, ticaret kararlarını bilgilendirmeye ve desteklemeye yardımcı olur.
  • Eğitim: Eğitim her zaman tüm dünyada yoğun bir şekilde çalışılan bir sektör olmuştur. Öğrencilere ve görevli öğretmenlere ait veriler düzenli olarak toplanmakta ve korunmaktadır. Bu sebeple big data eğitim sektöründe oldukça önemli bir rol almaktadır.
  • Telekom: Telekom şirketleri çok büyük miktarda müşteri verisine erişebilir ve bu nedenle bunu analiz etmek ve korumak zorundadır. Bu sayede kullanıcıların gerçekten istediği daha da kişiselleştirilmiş hizmetler sağlayabilirler.

Big Datanın Endüstride Kullanımı

Big datanın Endüstri 4.0’da nasıl bir rol oynayacağı son zamanlarda merak konusu haline gelmiştir. Teknolojinin gelişmesi, yaygınlaşması ve kullanımı ile büyük veri Endüstri 4.0 için oldukça önemli bir konumdadır ve makineleşmenin, teknolojik devrimlerin de çoğalması ile Endüstri 4.0’da big datanın yer alması bir tercih değil gereklilik haline gelmiştir. Artık kullandığımız her teknolojik araç ile kendimize ait veriler bırakarak hayatımıza devam ediyoruz ve verilerimizi paylaşmamak neredeyse imkansız bir durumdur. Verilerin bu kadar yoğun olarak toplandığı ve kullanıldığı Endüstri 4.0’da karmaşadan kurtulmak ve sistematik bir şekilde verilerin düzenlenmesi için büyük veri analizinin etkili bir şekilde yapılması gerekmektedir.